THE SHOW WITHIN THE SHOW

У «Мистецькому Арсеналі» триває Шекспірівський проект

 

29 квітня – 01 червня

Мистецький арсенал

 

Триває проект сучасного мистецтва THE SHOW WITHIN THE SHOW. Драматичність всесвіту Вільяма Шекспіра по-особливому резонує із нашим сьогоднішнім буттям, коли загострюється амбівалентність нашого світовідчуття у болісному процесі новітнього самоосмислення. Шекспірівський хаос і порядок, любов і ненависть, дружба і зрада, влада і підкореність, щирість і улесливість, напруга їх співвідношення та протистояння вийшли за межі театральної сцени Globe та пронизали літературу й мистецтво наступних століть. Твори Вільяма Шекспіра залишаються актуальними повсякчас, адже зачіпають одвічні питання, відповіді на котрі людство шукає ще з античності. Довкола них розгортається задум проекту THE SHOW WITHIN THE SHOW, реалізований в рамках Міжнародного року Вільяма Шекспіра.

Експозиція проекту THE SHOW WITHIN THE SHOW складається з двох частин: «Перевтілення» та «Театр історій». Знаменита шекспірівська теза, що життя це театр, а люди в ньому актори, криє у собі трагічну констатацію того, що всі ми від народження змушені грати ролі. Не дивно, що знаходяться люди, які пручаються цьому Вселенському Шоу, намагаючись протиставити йому власні постановки.  У цьому контексті театр, декорації і актори набувають зовсім іншого значення, стаючи проявом свободи творчості, намаганням вийти за рамки божественної напередзаданості. Бунт проти цього стає вираженням чистого бажання свободи, прагнення обрати собі життя і прожити його сповна бодай на короткий час. Відтак театральне шоу стає способом втечі від Вселенського Шоу, своєрідним викликом реальності, що не воліє руйнувати наявне, але протиставляє йому своє. У даному контексті шоу може на деякий час стати для людини більш реальним ніж реальність.

«Перевтілення» презентує твори художників, які з певних причин не декларують своє справжнє ім’я. За масками творів приховуються реальні обличчя митців, а куратори вводять їх у нову контекстну гру примарності уявлення про те, що є реальним, перевтілення, викриттів, іносказань, віртуозно  віддзеркалюючи соціальні трансформації, маніпуляції чи мімікрію.

«Театральні актори по-справжньому розкриваються, лише коли одягають чужу личину… Ми часто вдаємо когось іншого, щоб залишитися собою», - писав Марк Райланс, актор, режисер театру «SHAKESPEARES GLOBE»  у 1996 -2005 роках.

Друга частина експозиції «Театр історій» співзвучна з шекспірівськими історичними хроніками. Драматургія зрілого Відродження зазнала впливу середньовічних містерій та зберегла багато відповідних рис. Останнім часом ця естетика реактуалізується у сучасному світі і Україні зокрема. Політична драма, що розгортається на наших очах, резонує з легендарними історичними трагедіями Шекспіра і змушує нас задаватися все тими ж одвічними питаннями.

Художники: Олександр Бабак, Мирослав Вайда, Станіслав Волязловський, Олександр Гнилицький, Ігор Гусєв, Ілля Ісупов, Володимир Кожухар, Володимир Костирко, Микита Кравцов, Даша Кузьмич, Вікторія Миронюк, Олександр Некрашевич, Ірина Озарінська, Зоя Орлова, Богдан Перевертун, Сергій Попов, Євген Равський, Влада Ралко, Вінні Реунов, Олександр Ройтбурд, Арсен Савадов, Андрій Сагайдаковський, Володимир Сай, Олексій Сай, Тіберій Сільваші, Віктор Сидоренко, Юрій Соломко, Ілля Чічкан, Семен Храмцов.

Традиційно юних відвідувачів Мистецького Арсеналу чекатиме Інноваційний освітній проект для дітей та підлітків АРСЕНАЛ ІДЕЙ, який запропонує оновлену насичену програму майстер-класів на теми театру, книги, сучасного мистецтва. У новому просторі Art&Book (Мистецтво і Книга) діти власноруч ілюструватимуть обкладинки, літери, робитимуть листівки та закладки для книжок, презентуватимуть свої твори, читатимуть вірші та прозу на невеличкій імпровізованій сцені. В Мистецькій Лабораторії проекту діти спільно з художниками створюватимуть театральні маски, костюми, власні роботи. Також для дітей працюватиме невеличкий дитячий театр, де кожен зможе стати актором.

17 травня до міжнародного дня музеїв під час Ночі Містерій в анфіладній частині Мистецького Арсеналу (праве крило) стартує Виставковий проект «Еволюція мрії: НОВИЙ СТАРИЙ АРСЕНАЛ», який продемонструє відвідувачам трохсотлітню історію Мистецького Арсеналу від часів існування на його території Вознесенського дівочого монастиря XVI ст., Печерської фортеці, військового секретного заводу, та його трансформацію в культурну інституцію. Оновлений Арсенал закумулював енергію, що накопичувалась навколо стародавніх печерських пагорбів упродовж століть. Три виміри – духовний, міліарний, мистецький, матиме експозиція, яка представить артефакти, пов’язані із Вознесенський Печерським монастирем, Старою Печерською фортецею та сьогоденням Мистецького арсеналу – найамбітнішого культурного проекту України. Вперше буде широко подано матеріали археологічних розкопок, які проводив на території Комплексу Інститут археології НАН України.

24 травня у Мистецькому Арсеналі відбудеться прем’єра спектаклю «Гамлет» у постановці театру «SHAKESPEARE’S GLOBE» (Лондон, Великобританія).


Другие статьи из этого раздела

Нафаня

Досье

Нафаня: киевский театральный медведь, талисман, живая игрушка
Родители: редакция Teatre
Бесценная мать и друг: Марыся Никитюк
Полный возраст: шесть лет
Хобби: плохой, безвкусный, пошлый театр (в основном – киевский)
Характер: Любвеобилен, простоват, радушен
Любит: Бориса Юхананова, обниматься с актерами, втыкать, хлопать в ладоши на самых неудачных постановках, фотографироваться, жрать шоколадные торты, дрыхнуть в карманах, ездить в маршрутках, маму
Не любит: когда его спрашивают, почему он без штанов, Мальвину, интеллектуалов, Медведева, Жолдака, когда его называют медвед

Пока еще

Не написал ни одного критического материала

Уже

Колесил по туманным и мокрым дорогам Шотландии в поисках города Энбе (не знал, что это Эдинбург)

Терялся в подземке Москвы

Танцевал в Лондоне с пьяными уличными музыкантами

Научился аплодировать стоя на своих бескаркасных плюшевых ногах

Завел мужскую дружбу с известным киевским литературным критиком Юрием Володарским (бесцеремонно хвастается своими связями перед Марысей)

Однажды

Сел в маршрутку №7 и поехал кататься по Киеву

В лесу разделся и утонул в ржавых листьях, воображая, что он герой кинофильма «Красота по-американски»

Стал киевским буддистом

Из одного редакционного диалога

Редактор (строго): чей этот паршивый материал?
Марыся (хитро кивая на Нафаню): его
Редактор Портала (подозрительно): а почему эта сволочь плюшевая опять без штанов?
Марыся (задумчиво): всегда готов к редакторской порке

W00t?